• Projekt bez nazwy 31.jpg
  • Projekt bez nazwy 32.jpg
  • Projekt bez nazwy 33.jpg

Dom Sztuki

Z powodu koronawirusa działalność Modelarni Lotniczej zostaje zawieszona do 30 marca 2020 r.,
z możliwością przedłużenia zawieszenia w razie konieczności.


UWAGA! WAŻNY KOMUNIKAT

Działając na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, w okresie od dnia wydania Rozporządzenia do odwołania, stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowo-Budowlanej „Jary” uchwala z dniem 27 marca 2020 r. przedłużenie do odwołania zawieszenia działalności Domu Sztuki (włącznie z działalnością funkcjonujących w nim lokali użytkowych) oraz Klubu Seniora i Modelarni Lotniczej.
W okresie zawieszenia w placówkach mogą przebywać jedynie dyżurujący pracownicy (w Domu Sztuki także najemcy lokali użytkowych). Pozostałe osoby proszone są o kontakt  z placówkami wyłącznie za pośrednictwem telefonu lub poczty elektronicznej. Prosimy o śledzenie dalszych komunikatów na stronach: www.smbjary.waw.pl  i www.domsztuki.art.pl oraz na Facebooku Domu Sztuki.

Modelarnia Lotnicza to:

  • jedyna na Ursynowie i jedna z nielicznych w Warszawie placówek zajmujących się pozaszkolnym wychowaniem politechnicznym dzieci (od 9-10 roku życia) i młodzieży Dorośli też mile widziani! Modelarnia istnieje od 1979 roku. Obecnie jest filią Domu Sztuki SMB „Jary”.

Program zajęć w Modelarni Lotniczej obejmuje m.in.:

  • naukę posługiwania się prostymi przyborami kreślarskimi i narzędziami technicznymi (dla początkujących, zwłaszcza dla dzieci),
  • budowę modeli samolotów i śmigłowców, począwszy od najprostszych, swobodnie latających, po zdalnie sterowane, które są marzeniem każdego modelarza,
  • ćwiczenia na symulatorze lotu (można poczuć się jak za sterami prawdziwego samolotu czy śmigłowca, a nawet przećwiczyć pilotowanie dronu!),
  • udział w zawodach modelarskich (modelarstwo lotnicze to również sport!),
  • przystępne, ilustrowane ciekawymi filmami, wykłady z teorii i historii lotnictwa,
  • elementy wiedzy o paralotniarstwie ,
  • przyswojenie wybranych umiejętności z zakresu elektroniki, informatyki itp.,
  • obróbkę metali z użyciem urządzeń dobrej klasy – tokarki i wiertarko-frezarki.

Budowanie modeli odrywa młodych ludzi od rzeczywistości wirtualnej.
Rozwija zdolności manualne i umiejętność pracy zespołowej.
Wyrabia dobre cechy charakteru: cierpliwość, sumienność, koleżeńskość.

Rafał Rajewski

Bliższe informacje można uzyskać na miejscu lub telefonicznie.

Serdecznie zapraszamy!

 

 

Modelarnia Lotnicza

Czterdzieści lat minęło!

Modelarnia Lotnicza przy ul. Służby Polsce 1 – jedna z dwóch filii Domu Sztuki SMB „Jary” (drugą jest Klub Seniora) działa od 1979 roku, a więc już czterdzieści lat! W tym czasie wyszkoliło się w niej – i zdobyło choćby podstawowe wykształcenie techniczne – ponad tysiąc młodych ludzi! Wielu z nich zostało wyczynowymi modelarzami, technikami, inżynierami lub pilotami. Teraz po latach, powracają do Modelarni niejednokrotnie już z własnymi dziećmi, aby uczyć u nas następne pokolenie modelarzy i samemu powrócić do dawnego hobby.

Formy i metody naszego programu szkolenia – realizowane w ramach czasowych roku szkolnego – są zgodne ze standardami zagospodarowania czasu wolnego dzieci i młodzieży. Zajęcia praktyczne polegają głównie na budowie modeli latających. W fazie początkowej rozwijają zdolności manualne, uczą posługiwania się narzędziami ręcznymi i mechanicznymi, obróbki drewna i metali. Następnie zaś umożliwiają zdobycie przydatnej, szeroko pojętej wiedzy politechnicznej z zakresu modelarstwa, lotnictwa, paralotniarstwa, informatyki, fotografii cyfrowej, krótkofalarstwa

i radioelektroniki. Zajęcia przybierają również formę prezentacji i dyskusji, podczas których przybliżana jest wiedza teoretyczna – np. teoria lotu (mechanika i aerodynamika), klasy modelarstwa, budowa, zasady działania oraz obsługa miniaturowych silniczków modelarskich itp. W nauczaniu są tu wykorzystywane również filmy o tej tematyce.

Modelarstwo to znakomita forma politechnizacji i rekreacji, dająca wiele satysfakcji –

także sportowej. Począwszy od lat 80. XX w. nasi modelarze startowali w zawodach rangi Spółdzielczości Mieszkaniowej, Mistrzostw Warszawy Młodzików i Mistrzostw Polski, zajmując zawsze czołowe – w tym medalowe – miejsca. Po latach trudno wymienić wszystkie sukcesy,

ale w siedzibie Modelarni można do dziś podziwiać dziesiątki medali i pucharów.

Na zawodach wykorzystywano początkowo modele swobodnie latające i akrobacyjne modele

na uwięzi. Obecnie posługujemy się głównie zdalnie sterowanymi modelami szybowców, motoszybowców, samolotów i śmigłowców.

Największym z dotychczasowych sukcesów Modelarni jest kilkukrotny udział i trzykrotne zwycięstwo w zawodach modeli udźwigowych – „Aero-Design” w Stanach Zjednoczonych. Są to prestiżowe zawody dla studentów, organizowane pod egidą SAE (Stowarzyszenie Inżynierów Transportu) – organizacji uznawanej na całym świecie. Od 1991 roku udział brali w nich studenci Politechniki Warszawskiej, działający w naszej Modelarni lub zaprzyjaźnieni z nią, jak również nasi wychowankowie, którzy rozpoczęli studia na Politechnice. W roku 1997 i 1998 roku zajęli drugie miejsca, zaś w latach: 1999, 2000 i 2001 – trzykrotnie z rzędu wygrali.

Sukcesem ostatnich lat można nazwać zorganizowane i wygrane przez nas na własnym terenie (Kopa Cwila) w 2010 roku Ursynowskie Szal-eństwa Balonowe – Mistrzostwa Warszawy modeli balonów na ogrzane powietrze. Przez szereg lat zawsze na tych zawodach (organizowanych zwykle przez Aeroklub Warszawski na Bemowie) plasowaliśmy się zespołowo w pierwszej trójce, a nasi modelarze zdobywali indywidualnie medale, puchary, dyplomy i cenne nagrody.

Kierownik Modelarni Rafał Rajewski został w 2011 roku uhonorowany statuetką „Lotniczy Orzeł 2010” w kategorii „Modelarstwo”. Zdobył ją w Pierwszym Plebiscycie Lotniczej Polski

za wieloletnią pracę z dziećmi i młodzieżą.

W latach ubiegłych nasze osiągnięcia prezentowaliśmy też na imprezach plenerowych, takich jak „Dzień Dziecka na Jarach”, „Dzień Ziemi” (na Polach Mokotowskich) czy „30 lat Domu Sztuki”.

Czterdzieści lat minęło, ale to przecież nie koniec: Modelarnia Lotnicza SMB „Jary” zaprasza w swoje progi kolejnych entuzjastów – teraz już nie tylko modelarstwa, ale także zwykłego majsterkowania.

Czekamy na dzieci, młodzież i dorosłych, w tym seniorów. Serdecznie zapraszamy!

Rafał Rajewski