• slajd.jpg
  • slajd3.jpg

ŚWIATŁEM MALOWANE - Wernisaż w Galerii Domu Sztuki

24 września w Kameralnej Galerii Domu Sztuki odbył się wernisaż wystawy fotograficznej pana Jacka Sochackiego „ŚWIATŁEM MALOWANE – fotografia mobilna”.

Zdjęcia eksponowane na wystawie zachwyciły licznie przybyłych gości, nie tylko laików, ale również obecnych na wystawie fotografów należących do Związku Artystów Fotografików. Podczas wernisażu autor wystawy  Jacek Sochacki przeczytał też kilka swoich wierszy o życiu, o szczęściu, o radości i o przemijaniu, nawiązujących klimatem do zdjęć.

Sam autor mówi o sobie: „Fotografią fascynowałem się od zawsze. Już - jako młody chłopak założyłem w domu ciemnię i sam obrabiałem zdjęcia.

Czytałem, eksperymentowałem, uczyłem się od lepszych ode mnie. Przez 10 lat prowadziłem zakład fotograficzny na ul. ZWM 13.

Później zmieniłem zawód i rozstałem się na jakiś czas z fotografią.

Po przejściu na emeryturę wróciłem do zdjęć, które możemy zobaczyć na wystawie w Domu Sztuki.”

Już sam tytuł wystawy „ Światłem malowane” sugeruje, że prace będą nasycone światłem jak na obrazach impresjonistów.

I tak rzeczywiście jest. Niebanalne motywy, kadry i kompozycje dopełniają reszty. Niektóre tematy są w stylu Salvadora  Dali.

Wystawa potrwa do 22.10.2021r  Warto obejrzeć,  Zapraszamy!

Inauguracja Roku Kulturalnego na Ursynowie ze spektaklem pt. Freda i Zuza

W poniedziałek 13 września o godzinie 19:00 na naszej scenie Domu Sztuki w wykonaniu Teatru Za Dalekiego obejrzeliśmy znakomity spektakl w reżyserii Magdaleny Wołłejko pt. Freda i Zuza.

Alfreda to wesoła emerytka 60+, niespełniona aktorka jednej roli, jej siostra Zuzanna to tancerka drugiego planu. Zamieszkały razem, bo jedna z nich odeszła od męża, obie próbują się nawzajem dowartościować i powetować sobie zawodowe porażki i niepowodzenia w życiu osobistym. W tym celu zakładają internetowy portal randkowy udzielający porad matrymonialnych i reklamujący gadżety erotyczne (kulki gejszy) i dzięki niemu nawiązują bliższe kontakty z listonoszem i sąsiadem, mieszkającym piętro wyżej.

Spektakl był mistrzowskim popisem dwóch wspaniale grających swoje role aktorek czyli Lucyny Malec i Magdaleny Wołłejko oraz dodatkowo na ekranie zobaczyliśmy Tomasza Stockingera, Pawła Wawrzeckiego, Jolantę Wołłejko, Elżbietę Zającównę,
Marka Siudyma i Lesława Żurka a także usłyszeliśmy głosy Ewy Wencel i Romana Frankla.

 

Teatr Za Daleki ze spektaklem pt. Spróbujmy jeszcze raz

W niedzielę, 27 czerwca w Teatrze Za Dalekim Domu Sztuki obejrzeliśmy świetny spektakl pt. "Spróbujmy jeszcze raz".  To brawurowo zagrana komedia o związkach par damsko-męskich w średnim wieku.

Wystąpili: Lucyna Malec i Marek Siudym. W spektaklu usłyszeliśmy też głos Jana Kobuszewskiego, jako głos dr Oliovski'ego, podczas seansu erotycznego dla scenicznej pary. 

 

 

 

Zebranych gości i aktorów ciepło przywitał ze sceny Dyrektor Domu Sztuki Sławomir Gąsiewski. 

Podczas spektaklu nie zabrakło uśmiechów, a na koniec gromkich braw. To była dla nas ogromna przyjemność gościć na deskach Teatru Za Dalekiego tak znakomitą aktorską parę. Spektakl sfinansowano ze środków Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy.

Spróbujmy jeszcze raz to przezabawna, brawurowa komedia w dwóch aktach, z których każdy jest oddzielną historią, opowiadającą o perypetiach par w średnim wieku. Tekst Murraya F. Schisgala to światowy hit komediowy, napisany przez autora niezapominanego filmu Tootsie (z Dustinem Hoffmanem w roli głównej). Spektakl obfituje w niebywale śmieszne sytuacje i dialogi, poruszając jednocześnie ważne i trudne damsko-męskie tematy.

W części pierwszej On- niespełniony aktor, którego kariera sprowadza się obecnie do reklamowania karmy dla kotów i Ona- rozczarowana i zmęczona życiem policjantka spotykają się w dość nieprzyjemnej sytuacji. Okazuje się jednak, że twardej policjantce i wrażliwemu artyście może być do siebie bliżej, niż się wydaje. Trzeba tylko pokonać strach i spróbować jeszcze raz...

W drugiej części On-znudzony mąż skupiający się na ignorowaniu marudzenia żony i Ona- niespełniona i niedopieszczona gospodyni domowa, która stara się jeszcze raz pobudzić stygnące uczucia i namiętności nowoczesnymi metodami terapii pewnego kontrowersyjnego seksuologa.

Koncert Flamenco w Domu Sztuki!

“Pokaz flamenco Encuentros“

19.06.2021 g. 19:00
Dom Sztuki, Wiolinowa 14

Taniec: uczniowie szkoły tańca “Encuentros”, Karolina Łucznik
Choreografia: Karolina Łucznik
Gitara: Filip Swinarski

19 czerwca swój dorobek artystyczny zaprezentowała szkoła tańca flamenco Encuentros, założona przez choreografkę i tancerkę – Karolinę Łucznik. W repertuarze znalazły się zarówno dobrze znane tańce flamenco takie jak energiczne Sevillanas, niezwykle kobiecy tradycyjny Tangos, czy radosne Alegrias i Bulerias, jak i style mniej znane w Polsce jak Colombiana, Siguiriyas czy Martinete. 

Przygotowanie koncertu finałowego jest dziś dla wielu szkół tańca wyzwaniem. Jak bowiem szlifować choreografie online, gdy jakość dźwięku pozostawia wiele do życzenia, w pokoju brak dużego lustra, co chwilę zaglądają rozbawione dzieci, pies kładzie się pod nogami, a kot zasłania kamerę? Cóż… Kiedy jest pasja i wytrwałość dzieją się cuda jak w przypadku pięknej, lirycznej choreografii Malagueñi do autorskiego utworu Filipa Swinarskiego, która w całości została przygotowana online, a tancerki na scenie spotkały się w dniu koncertu.

Mimo widocznej tremy występujących koncert pozwolił widzom oderwać się od pandemicznej rzeczywistości i przenieść się w roztańczony i kolorowy świat słonecznego południa Hiszpanii. Uwagę przykuwały nie tylko kolorowe suknie tancerek i obecność (!) tancerza, ale ciekawe choreografie Łucznik, wychodzące często poza klasyczną stylistykę stylów flamenco. Bardzo efektowna praca z mantonem, kastanietami i wybór takich utworów jak Orobroy Dorantesa czy Tańca hiszpańskiego Manuela de Falla jako podkładów muzycznych wprawiły publiczność w zachwyt i pokazały szerokie spektrum tańca i muzyki flamenco.

Źródło:  www.taniecsubiektywnie.pl

Fotografia: Agnieszka Łukaszewicz/afoto.pl

 

Teatrzyk dla dzieci "Siadaj pała"

W poniedziałek 14 czerwca dzieci z Teatrzyku Siadaj -Pała" zaprosiły swoich Gości do Domu Sztuki na sceniczną próbę w kostiumach, przedst. pt "Dzieci z Bullerbyn".

Występ  był efektem jedynie trzymiesięcznej pracy i jak powiedziała prowadząca zespól, Małgorzata Grzesikowska, cyt..."w tych niepewnych czasach, warto pokazać nawet nieukończony spektakl...."

Oczywiście  były pomyłki i nieporozumienia na scenie, które wywoływały zmieszanie u młodych aktorów,  a u widowni życzliwy uśmiech. Przedstawienie świetnie się zapowiada, trzymamy kciuki, aby jesienią odbyła się premiera "Dzieci z Bullerbyn" w Domu Sztuki.

   

„Sztuka bez barier” w Domu Sztuki

Po siedmiomiesięcznej przerwie Galeria Domu Sztuki rozpoczyna cykl spotkań p.t. "Sztuka bez barier".
Główną ideą cyklu jest ukazanie potencjału osób z niepełnosprawnością. Tego jak odbierają otaczającą ich rzeczywistość oraz w jaki sposób ją wyrażają.

 

We wtorek 11 maja, odbył się pierwszy wernisaż - "100 prac Moniki", czyli rysunki Moniki Kowalczyk. Monika jest osobą niepełnosprawną, co nie stoi jej na drodze w rozwijaniu swoich umiejętności i pogłębianiu pasji. Dzięki sztuce ukazuje swoje uczucia i pragnienia. Wśród prezentowanych prac zobaczyć można było między innymi pejzaże, kwiaty, zwierzęta, czy relacje z innymi ludźmi. 

Wystawę będzie można obejrzeć w Galerii Domu Sztuki od 13 do 30 maja.

Serdecznie zapraszamy!