• slajd5.png
  • slajd6.jpg
  • slajd7.jpg

Dom Sztuki

 

Szanowni Państwo – mieszkańcy osiedla Jary i wszyscy sympatycy Domu Sztuki!

Zabieramy Państwa w trzecią podróż sentymentalną do początków Domu Sztuki.

To był piękny majowy dzień 1985 roku. Dom Sztuki żył zaplanowaną na popołudnie konferencją prasową z udziałem Lucélii Santos i Rubensa de Falco – gwiazd brazylijskiej telenoweli „Niewolnica Isaura”, którą oglądała cała Polska. Do zorganizowania konferencji przyczynił się walnie ówczesny szef Redakcji Filmowej TVP i kierownik artystyczny kina Domu Sztuki red. Jerzy Trunkwalter (pamiętają Państwo jego popularny program telewizyjny „Kalejdoskop Filmowy – Kino Oko”?), uroczy człowiek. Konferencja miała być dostępna tylko dla akredytowanych dziennikarzy. Niestety, jedna ze stołecznych gazet „puściła farbę”.

To, co się wtedy działo, jest nie do opisania. Przed Domu Sztuki gromadził się tłum łowców autografów, porządku bronił kordon milicjantów. Ochrona Santos i de Falco (oboje okazali się prywatnie bardzo skromni i sympatyczni), zdecydowała, że gwiazdy wejdą do budynku

i po konferencji wyjdą z niego tylnimi drzwiami. Mimo próśb dyrektorki Domu Sztuki Urszuli Janowskiej i jej zastępcy Macieja Klimczaka, nie zgodziła się na bezpośredni kontakt aktorskiej pary z fanami.

Po latach Urszula Janowska wspominała, że Jerzy Trunkwalter, który miał też swoje zasługi w sprowadzeniu telenoweli „Niewolnica Isaura” do Polski, naraził się z tego powodu kłopoty. Władza bowiem obawiała się, że rodzima widownia telewizyjna utożsami tytułową bohaterkę z „Solidarnością”, a Leoncja – z generałem Wojciechem Jaruzelskim. Takie to były czasy.

Kłębiący się przed Domem Sztuki tłum miłośników telenoweli pozostał w pamięci wielu ówczesnych mieszkańców Ursynowa (np. wybitnego reżysera filmowego i przyjaciela Domu Sztuki, Janusza Zaorskiego, który obserwował ten niepowtarzalny widok z balkonu swego mieszkania). Po samej konferencji pozostało kilka zdjęć autorstwa Piotra Dzięciołowskiego oraz wpis bohaterów pamiętnej konferencji prasowej do księgi pamiątkowej.

Zapraszamy do oglądania.

Ciąg dalszy nastąpi.

Serdecznie pozdrawiamy

Dyrektor i Pracownicy Domu Sztuki